Harmonogram egzaminu i czas trwania egzaminu ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów:
- Język polski – 16 czerwca (wtorek) – godz. 900 czas trwania 120 minut (przedłużenie czasu do 180 minut)
- Matematyka – 17 czerwca (środa) – godz. 900 czas trwania 100 minut (przedłużenie czasu do 150 minut)
- Język angielski – 18 czerwca (czwartek) – godz. 900 czas trwania 90 minut (przedłużenie czasu do 135 minut)
Termin dodatkowy egzaminu ósmoklasisty: 7 – 9 lipca 2020 r.
OGÓLNE ZASADY PRZEPROWADZANIA EGZAMINU ÓSMOKLASISTY
ZDAJĄCY ORAZ INNE OSOBY BIORĄCE UDZIAŁ W ORGANIZOWANIU I PRZEPROWADZANIU EGZAMINU ÓSMOKLASISTY
- Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- Zdający/nauczyciel oraz każda inna osoba uczestnicząca w przeprowadzaniu egzaminu nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa
w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych. - Rodzic/Prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np: w poruszaniu się.
- Podczas egzaminu w szkole mogą przebywać wyłącznie:
- zdający,
- osoby zaangażowane w przeprowadzanie egzaminu, tj. członkowie zespołów nadzorujących, obserwatorzy, egzaminatorzy, specjaliści pracujący
ze zdającymi, którym przyznano dostosowanie warunków lub formy przeprowadzania egzaminu, osoby wyznaczone do przygotowania i obsługi oraz obsługujące sprzęt i urządzenia wykorzystywane w czasie egzaminu (np. komputery, sprzęt medyczny), asystenci techniczni, - inni pracownicy szkoły odpowiedzialni za utrzymanie obiektu w czystości, dezynfekcję, obsługę szatni itp.,
- pracownicy odpowiednich służb, np. medycznych, jeżeli wystąpi taka konieczność.
- Niedozwolone jest przebywanie na terenie szkoły osób innych niż wyżej wymienione, w tym rodziców/prawnych opiekunów uczniów
(z wyjątkiem sytuacji, gdy zgodę na taki sposób dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu wydał dyrektor OKE, lub jeżeli zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się), przedstawicieli mediów. - W szkole, w dniach w których jest przeprowadzany egzamin nie są prowadzone zajęcia edukacyjne dla innych uczniów.
- Zdający nie może wnosić na teren szkoły i do sali egzaminacyjnej zbędnych rzeczy, w tym książek, torebek, telefonów komórkowych i innych urządzeń telekomunikacyjnych, maskotek.
- Na egzaminie każdy zdający posiada ważną legitymację szkolną.
- Na egzaminie, każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmienniczych (długopis z czarnym tuszem – sztuk 2), linijka – matematyka.
- Szkoła nie zapewnia rezerwowych przyborów piśmienniczych dla zdających.
- Zdający nie mogąpożyczać przyborów od innych zdających.
- Szkoła nie zapewnia wody pitnej.
- Na egzamin można przynieść własną małą butelkę z wodą.
- Podczas pracy z arkuszem egzaminacyjnym butelka powinna stać na podłodze przy nodze stolika, aby zdający przypadkowo nie zalał
materiałów egzaminacyjnych. - Na terenie szkoły nie ma możliwości zapewnienia posiłków.
ŚRODKI BEZPIECZEŃSTWA OSOBISTEGO
- Czekając na wejście do szkoły (ok. godz. 830) albo sali egzaminacyjnej (ok. godz. 840), zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos.
- Każdy wchodząc do szkoły i do sali egzaminacyjnej, ma obowiązek dezynfekować ręce płynem do dezynfekcji który jest umieszczony przy wejściu do szkoły i sali egzaminacyjnej.
- Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno lub wielorazową, materiałem, przyłbicą
– w szczególności w przypadku osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką). - Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających.
- Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej1,5-metrowego odstępu).
- Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej.
- Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:
- podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie
- wychodzi do toalety
- kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.
- Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, członkowie zespołu nadzorującego, obserwatorzy powinni mieć zakryte usta i nos podczas poruszania się po sali. Mogą odsłonić twarz, kiedy obserwują przebieg egzaminu, siedząc albo stojąc, przy zachowaniu niezbędnego odstępu.
- Zarówno zdający, jak i członkowie zespołu nadzorującego mogą – jeżeli uznają to za właściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku / stanowisku egzaminacyjnym (w przypadku zdających) lub kiedy obserwują przebieg egzaminu, siedząc albo stojąc
(w przypadku członków zespołu nadzorującego i innych osób zaangażowanych w przeprowadzanie egzaminu w danej sali). - Zdający, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką, mogą nosić przyłbicę albo, jeżeli nie mogą również korzystać
z przyłbicy, przystąpić do egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej. W takiej sytuacji minimalny odstęp, jaki musi zostać zachowany pomiędzy samymi zdającymi oraz zdającymi i członkami zespołu nadzorującego, wynosi 2 m. - Członkowie zespołu nadzorującego oraz inne osoby zaangażowane w przeprowadzanie egzaminu, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa za pomocą maseczki, powinni – kiedy jest to konieczne – używać przyłbicy, która nie utrudnia oddychania.
- Przed rozpoczęciem egzaminu przewodniczący zespołu egzaminacyjnego informuje zdających o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa, w tym przede wszystkim:
- zakazie kontaktowania się z innymi zdającymi,
- obowiązku zakrywania ust i nosa w przypadku kontaktu bezpośredniego,
- nauczycielem, wyjścia do toalety lub wyjścia z sali egzaminacyjnej po zakończeniu pracy z arkuszem egzaminacyjnym,
- niedotykania dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także przestrzegania higieny kaszlu i oddychania: podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką,
- konieczności zachowania odpowiedniego dystansu od innych zdających po zakończonym egzaminie.
- Należy unikać tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu. W tym celu dyrektor szkoły może:
- wpuszczać zdających na teren szkoły różnymi wejściami np. według podziału na sale egzaminacyjne ( parter – wejście od ul. Warszawskiej, II – piętro – wejścia od strony boiska),
- wypuszczać zdających z sal po egzaminie według ściśle określonej procedury – np. sala po sali, oddział po oddziale, upewniając się, że zdający nie gromadzą się pod szkołą, aby omówić egzamin,
- poinstruować zdających, aby wrażeniami po egzaminie dzielili się między sobą z wykorzystaniem mediów społecznościowych, komunikatorów, telefonicznie, a unikali spotkań w grupie, np. przy wejściu do szkoły.
PRZEBIEG EGZAMINU ÓSMOKLASISTY Z DANEGO PRZEDMIOTU
O godzinie 840 uczniowie wchodzą do sali egzaminacyjnej (według listy zdających w danej sali) pojedynczo.
- Każdy zdający zajmuje miejsce przy stoliku, którego numer został dla niego wylosowany przez przewodniczącego zespołu nadzorującego , a członek zespołu nadzorującego odnotowuje wylosowany numer w wykazie zdających w danej sali egzaminacyjnej.
- Przewodniczący zespołu nadzorującego odbiera materiały egzaminacyjne od przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego wraz z przedstawicielem zdających i przenosi je do sali egzaminacyjnej.
- W czasie trwania egzaminu uczniowie nie powinni opuszczać sali egzaminacyjnej.
- W uzasadnionych przypadkach przewodniczący zespołu nadzorującego może zezwolić uczniowi na opuszczenie sali po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się z innymi osobami, z wyjątkiem osób udzielających pomocy medycznej.
- W przypadku konieczności wyjścia z sali zdający sygnalizuje taką potrzebę poprzez podniesienie ręki. Po uzyskaniu pozwolenia na wyjście zdający pozostawia zamknięty arkusz egzaminacyjny na swoim stoliku a czas jego nieobecności jest odnotowywany w protokole przebiegu egzaminu w danej sali. Wychodząc z sali egzaminacyjnej oraz poza sala egzaminacyjna zdający zakrywa usta i nos.
- Członkowie zespołu nadzorującego mogą udzielać odpowiedzi na pytania zdających związane wyłącznie z kodowaniem arkusza oraz instrukcją dla zdającego.
- W czasie trwania egzaminu uczniom nie udziela się żadnych wyjaśnień dotyczących zadań egzaminacyjnych ani ich nie komentuje.
PRZEPROWADZENIE EGZAMINU ÓSMOKLASISTY Z DANEGO PRZEDMIOTU
- Po zajęciu wylosowanych miejsc przez zdających i rozdaniu naklejek przygotowanych przez OKE przewodniczący zespołu nadzorującego informuje ich:
- o zasadach zachowania się podczas egzaminu ,w tym zasadach dotyczących zachowania bezpieczeństwa sanitarnego
- o dodatkowych 5 minutach przeznaczonych na sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi do zadań zamkniętych na kartę odpowiedzi po zakończeniu czasu przewidzianego na rozwiązanie zadań (dotyczy zdających mających obowiązek zaznaczenia odpowiedzi na karcie odpowiedzi)
- o zasadach oddawania arkuszy egzaminacyjnych po zakończeniu pracy.
- O godzinie 900 członkowie zespołu nadzorującego rozdają zdającym arkusze egzaminacyjne oraz naklejki przygotowane przez OKE . Członkowie zespołu nadzorującego rozdający w/w. musza mieć zakryte usta i nos oraz musza mieć założone rękawiczki.
- Po rozdaniu arkuszy przewodniczący zespołu egzaminacyjnego informuje zdających o obowiązku zapoznania się przed przystąpieniem do rozwiązywania zadań z instrukcją zamieszczoną na pierwszej stronie arkusza egzaminacyjnego ,a następnie poleca zdającym:
- sprawdzenie kompletności arkusza tj. czy arkusz egzaminacyjny zawiera (a) zeszyt zadań egzaminacyjnych oraz (b) kartę odpowiedzi
- sprawdzenie, czy zeszyt zadań egzaminacyjnych zawiera wszystkie ponumerowane strony
- sprawdzenie poprawności numeru PESEL na naklejkach przygotowanych przez OKE.
- Uczeń ma obowiązek zgłosić przewodniczącemu zespołu nadzorującego braki w arkuszu egzaminacyjnym.
- Przed rozpoczęciem egzaminu z każdego przedmiotu, w wyznaczonych miejscach arkusza egzaminacyjnego (strona tytułowa, karta odpowiedzi, a w przypadku arkusza z matematyki również na karcie rozwiązań zadań egzaminacyjnych) uczeń zamieszcza kod ucznia i PESEL oraz naklejki przygotowane przez OKE. Uczeń nie podpisuje arkusza egzaminacyjnego.
- Po czynnościach organizacyjnych, w tym sprawdzeniu poprawności kodowania, przewodniczący zespołu nadzorującego zapisuje na tablicy faktyczny czas rozpoczęcia i zakończenia pracy z arkuszem egzaminacyjnym.
- W przypadku egzaminu z języka obcego bezpośrednio po zapisaniu godziny rozpoczęcia i zakończenia egzaminu następuje odtworzenie płyty CD, na której oprócz tekstów w języku obcym nagrane są instrukcje w języku polskim dotyczące rozwiązywania zadań, przerwy na zapoznanie się z treścią zadań oraz przerwy przeznaczone na rozwiązanie poszczególnych zadań.
- Członkowie zespołu nadzorującego oraz obserwatorzy regularnie stojąc obserwują zdających przy zachowaniu niezbędnego odstępu .
- Jeżeli uczeń ukończył prace przed wyznaczonym czasem, zgłasza to zespołowi nadzorującemu przez podniesienie ręki, zamyka arkusz i odkłada go na brzeg stolika. Przewodniczący zespołu nadzorującego sprawdza czy uczeń zaznaczył odpowiedzi na karcie odpowiedzi. W przypadku braku zaznaczeń poleca zdającemu wykonanie tej czynności.
- Zdający może opuścić na stałe salę egzaminacyjną (jeżeli zakończył pracę z arkuszem) najpóźniej na 15 minut przed czasem wyznaczonym jako czas zakończenia pracy z arkuszem.
- W ciągu ostatnich 15 minut przed zakończeniem egzaminu (nawet jeżeli zdający skończył pracę z arkuszem egzaminacyjnym) zdający nie opuszczają sali egzaminacyjnej.
- Po otrzymaniu pozwolenia na opuszczenie sali uczeń wychodzi nie zakłócając pracy pozostałym piszącym.
- Na 10 min. Przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem egzaminacyjnym przewodniczący zespołu nadzorującego przypomina zdający o konieczności zaznaczenia odpowiedzi na karcie odpowiedzi. Obowiązek ten nie dotyczy uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się.
- Przewodniczący zespołu nadzorującego po upływie czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem egzaminacyjnym:
- informuje zdających o zakończeniu pracy
- wyznacza dodatkowe 5 minut na sprawdzenie poprawności przeniesienia przez uczniów odpowiedzi na karcie odpowiedzi (dotyczy zdających, którzy mają obowiązek zaznaczenia odpowiedzi na karcie),
- poleca członkom zespołu nadzorującego kontrolę czynności wykonywanych przez uczniów
- po upływie dodatkowego czasu poleca zamknięcie arkuszy i odłożenie ich na brzeg stolika.
- Po zakończeniu egzaminu z danego przedmiotu członkowie zespołu nadzorującego – w obecności zdających – zbierają od uczniów zeszyty zadań egzaminacyjnych oraz karty odpowiedzi i sprawdzają kompletność materiałów.
- Przewodniczący zespołu nadzorującego zezwala zdającym na opuszczenie sali z wyjątkiem ucznia, który ma być obecny przy pakowaniu materiałów egzaminacyjnych.
- Wykonując w/w. czynności członkowie zespołu nadzorującego maja zakryte usta i nos a na dłoniach rękawiczki. Uczniowie podczas tych czynności maja zakryte usta i nos.
- Uczeń obserwuje proces pakowania materiałów w bezpiecznej odległości.
Unieważnienie egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu przez przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego następuje w przypadku:
- stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań przez ucznia,
- wniesienia lub korzystania przez ucznia w sali egzaminacyjnej z urządzenia telekomunikacyjnego albo materiałów lub przyborów pomocniczych niewymienionych w komunikacie o przyborach,
- zakłócania przez ucznia prawidłowego przebiegu egzaminu w sposób utrudniający pracę pozostałym zdającym,
- uczeń, któremu przewodniczący zespołu egzaminacyjnego unieważnił egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu przystępuje ponownie do egzaminu
z tego przedmiotu w dodatkowym terminie
Możliwość wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej
- Uczeń lub jego rodzice maja prawo wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora OKE Kraków w terminie 6 miesięcy od dnia wydania zaświadczeń o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty.
- Wnioski o wgląd są przyjmowane i rozpatrywane od 31.07.2020r.
31 lipca 2020 r. wydanie zdającym zaświadczeń o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty