Świetlicowa strefa ciszy i relaksu

Hałas jest nieodłącznym elementem szkolnego życia, który negatywnie wpływa na organizm człowieka i przeszkadza nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Może powodować stres, niepokój, rozdrażnienie, zmęczenie, dekoncentrację, a nawet agresję. Dlatego warto tworzyć na terenie szkoły przestrzeń dla dobrego klimatu i pozytywnych emocji. Taką przestrzenią jest utworzona w świetlicy „strefa ciszy i relaksu” dla dzieci, które po zakończonych lekcjach przebywają w świetlicy szkolnej.

Strefa ciszy jest miejscem wyposażonym w siedziska, pufy oraz miękkie materace, na których dzieci mogą zrelaksować się i odpocząć od szkolnego gwaru. Znajdują się tam również stoliki i krzesełka do odrabiania lekcji i rysowania. W strefie ciszy nie wolno głośno rozmawiać, biegać, korzystać z urządzeń elektronicznych i wykonywać jakichkolwiek czynności powodujących hałas. W strefie ciszy uczniowie mogą wyciszyć się, łatwiej poradzić sobie ze swoimi emocjami, poczytać i po prostu odpocząć przed powrotem do domu. Świetlicowa strefa ciszy i relaksu cieszy się ogromnym zainteresowaniem dzieci. A dobre samopoczucie i uśmiech dziecka jest dla nas najważniejszy.

Marta Węgrzyniak-Szymańska