Przejdź do treści
Herb_Miasta_jpg
herb
herb-1
godlo_polski_svg

w Międzyrzecu Podlaskim

SZKOLNE OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA JĘZYKA OJCZYSTEGO

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone corocznie 21 lutego. Z tej okazji wychowawcy klas 4- 6 przeprowadzili na godzinach wychowawczych zajęcia, których celem było zwrócenie uwagi na zagadnienia związane z mową ojczystą oraz dziedzictwem kulturowym. Hasłem przewodnim były słowa Mikołaja Reja, który powiedział: „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”. Scenariusz przebiegu zajęć został opracowany przez Elżbietę Panasiuk.

Każdy chętny uczeń mógł sprawdzić swoje umiejętności językowe, biorąc udział w kilku konkurencjach. Polegały one między innymi na wskazaniu poprawnej formy wyrazu lub błędów językowych w zdaniach. Inną formą zabawy, w której uczniowie chętnie brali udział, były ,,łamańce językowe”. Ich poprawne wypowiedzenie nastręczało niemało kłopotów i emocji. Dodatkową atrakcją było ułożenie zdania, którego wszystkie wyrazy zaczynałyby się na tę samą literę. To było nie lada wyzwanie!

Obchody święta zwracają uwagę na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję i ochronę. Troska o język ojczysty to również dbałość o historię, tożsamość, to nieustanne tworzenie i interpretowanie słów, za pomocą których opisujemy świat. Posługiwanie się pięknym językiem świadczy o naszej kulturze.

Galeria

Elżbieta Panasiuk