Przejdź do treści

Zespół Placówek Oświatowych nr 1 w Międzyrzecu Podlaskim

godlo_polski_svg
Herb_Miasta_jpg
herb
herb-1

Zespół Placówek
Oświatowych nr 1

w Międzyrzecu Podlaskim

Wycieczka ósmoklasistów do Warszawy

16 września 2022 r. uczniowie klasy VIII c, VIII a i VIII b pod opieką p. Elżbiety Kiereczyńskiej, p. Agaty Wawryniuk, p. Anny Kozioł i p. Katarzyny Siejki uczestniczyli w wycieczce do Warszawy.

Pierwszą atrakcją w programie wycieczki była zabawa w parku trampolin „Stacja Grawitacja”. Część uczniów skorzystała z parku linowego, podczas gdy większość skakała na trampolinach lub przechodziła tor przeszkód.

Jednak głównym celem wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, które mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej na Woli. Jak wiemy powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W” na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” i miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. W muzeum znajduje się przejmująca scenografia oraz niesamowite efekty dźwiękowe i wizualne przybliżające powstańczą rzeczywistość. Uczniowie mieli okazję przejść trasę kanału, jaką pokonywali powstańcy próbujący przemieścić się z jednej dzielnicy Warszawy do drugiej przenosząc rozkazy dowódców. Ogromne wrażenie wywarło na wszystkich obejrzenie filmu pt. „Miasto Ruin” – odtworzony w technice 3D przelot nad zburzoną Warszawą. Świadomość poniesionej śmierci warszawiaków i ogromu zniszczeń nasuwa jedno oczywiste stwierdzenie – nigdy więcej wojny. Z całą pewnością wizyta w muzeum dostarczyła wielu niezapomnianych przeżyć i stanowiła żywą lekcję historii.

Następnym punktem programu była gra w laserowy paintball. Uczniowie podzieleni na grupy rywalizowali ze sobą w specjalnie przygotowanych salach, umożliwiających dynamiczną rozgrywkę dzięki wielu platformom i ścianom. Wszyscy świetnie się bawili mając okazję poczuć się jak bohaterowie gry komputerowej.

Na koniec, zmęczeni, ale pełni wrażeń ósmoklasiści zjedli posiłek w restauracji fast-food McDonald’s, który prawdopodobnie zawsze jest na trasie każdego wyjazdu. Około godziny 20.00 wszyscy bezpiecznie dotarli do Międzyrzeca.

Galeria