Przejdź do treści

Zespół Placówek Oświatowych nr 1 w Międzyrzecu Podlaskim

godlo_polski_svg
Herb_Miasta_jpg
herb
herb-1

Zespół Placówek
Oświatowych nr 1

w Międzyrzecu Podlaskim

Ach Podlasie

Rześkie powietrze i słoneczna pogoda od rana 25 września sugerowały, iż wyjazd klas piątych będzie udany.

Wycieczkę po Podlasiu zorganizowała p. M. Matejuk z opiekunami paniami: A. Wawryniuk, R. Latoch, J. Pietruk i A. Kozioł. Pierwszym punktem podróży było Muzeum J.I. Kraszewskiego w Romanowie. Pani przewodnik w baśniowy sposób przedstawiła nam historię dworu oraz dzieciństwo młodego pisarza i jego rodziny. Oczarowani licznymi anegdotami i opowieściami, udaliśmy się na zajęcia dotyczące powstania pisma. Jak na prawdziwą lekcję przystało tak i ta zakończyła się sprawdzaniem wiedzy w postaci konkursowej krzyżówki. Zdobytą wiedzę postanowiliśmy wykorzystać w zabawie terenowej, która polegała na tym, iż bezkarnie i samodzielnie mogliśmy chodzić po całym muzeum, wypełniając karty pracy. Najlepsi otrzymali drobne podarunki, które przez dłuższy czas będą im przypominały o tym miejscu.

Przepełnieni wiedzą literacko – historyczną udaliśmy się do Jabłecznej, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć męski klasztor prawosławny i  zapoznać się z historią  urokliwie położonego monasteru św. Onufrego.  Następnie udaliśmy się do Kodnia, tutaj w Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej wysłuchaliśmy historii bazyliki, a podekscytowani dokonaniami Mikołaja Sapiehy, udaliśmy się do  kościoła św. Ducha, potem pospacerowaliśmy po kalwarii i ….. udaliśmy się w stronę  Międzyrzeca. W drodze powrotnej mieliśmy okazję zobaczyć przejście drogowe w Koroszczynie. W Białej Podlaskiej zatrzymaliśmy się na tradycyjne małe co nieco w McDonaldzie i wyczerpani, ale pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

Okazuje się, iż nie trzeba wyjeżdżać daleko w świat, aby poznać intrygujące historie i odpocząć. Nasze tereny są równie ekscytujące i piękne. Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na kolejne wyprawy.

Galeria